A sportcsapatokhoz hasonlóan számos metalzenekarnak is van kabalája, melyek meghatározó részét képezik a banda imázsának: albumborítókról, merch tárgyakról néznek vissza ránk, egyesek még a koncerteken is megjelennek – nem csoda hát, hogy sokan közülük nem csak névvel, de saját háttértörténettel és személyiséggel is rendelkeznek, és legalább olyan ismertségnek és népszerűségnek örvendenek, mint maguk a zenekar tagjai. A kabalák főleg a '80-as években váltak népszerűvé, de szerencsére több 21. századi előadó, mint például a Disturbed vagy az Avenged Sevenfold is követték ezt a hagyományt. Íme a tizenöt legjobb metal kabalafigura:
Snaggletooth (Motörhead)
Az arc, amely tetoválások ezreiben él tovább. A Motörhead összetéveszthetetlen, brutális agyarakat villantó fenevad kabalafigurája, Snaggletooth, 1977-ben debütált a Motörhead névadó első albumán, majd később az Ace of Spades, az Iron Fist és az Overnight Sensation kivételével a banda minden albumborítóján megjelent. A kabalából sugárzó harcias energia tökéletesen képviseli a metalt és a zenekart is jellemző hangos lázadást.
Not Man (Anthrax)
Az Anthrax Not Man-je az egyik legkülönösebb történettel rendelkezik a heavy metal kabalák közül. Annak ellenére, hogy soha nem szerepelt egyetlen lemezborítón sem, a torz, karikatúraszerű fej összefonódott az Anthrax karrierjével. Az arc eredetileg egy bostoni boltban talált babáról származik – az Island Records a Spreading the Disease idején tett kísérletet arra, hogy Not Mant a banda kabalájává tegye. Mindez olyan sikeresnek bizonyult, hogy Not Man hamarosan megjelent a merchandise termékeken, és hivatalosan is a banda kabalájává vált.
Jesterhead (In Flames)
Az In Flames The Jester Race albumán méltó módon debütáló kabalafigurát, Jesterheadet, Anders Friden és Niklas Sundin alkotta meg. 1996 óta Jesterhead az In Flames számos lemezének borítóját díszítette, a zenekar merch termékein is megjelenik, sőt, időnként még dalokban is megemlítésre kerül, valamint a színpadot díszítő bannereken feltűnik a koncerteken is.
Roy (Children of Bodom)
A kaszás talán a leggyakoribb figura a heavy metal képi világában, a Children of Bodom pedig minden egyes lemezborítóján igénybe is vette a halálhozó szolgálatait. Roy köpenye minden albumon más és más árnyalatot öltött, míg alakja hol a messzeségbe, hol a lelkünkbe bámult, hol pedig a kaszáját felemelve fenyegetett.
Eddie (Iron Maiden)
Az Iron Maiden Eddie-je kétségtelenül a heavy metal legismertebb kabalafigurája. Pályafutását kabuki maszkos figuraként kezdte, majd a zenekar közel félévszázados fennállása során számos alakot öltött: bábozott az ördöggel, kényszerzubbonyba kényszerült, kőbe vésett egyiptomi uralkodóként halhatatlanná vált, a jövőbe utazott, lobotómiát végeztek rajta, kitépték a szívét a maja dzsungelben – és ki tudja, mi vár még rá. Eddie a koncerteken is rendszeresen feltűnik a színpadon, mondhatni mostanra már az Iron Maiden tiszteletbeli tagjává vált.
Mad Butcher (Destruction)
Az Őrült Mészáros, a német Destruction zenekar kabalafigurája, nevét a banda 1987-es Mad Butcher című dalából kapta. Az őrült hentes rendszeresen megjelenik a koncerteken - vérfoltos kötényben és a védjegyévé vált, vértől ragacsos húsbárddal a kezében.
Murray (Dio)
Murray igazi neve Murralsee, és nagyjából egy trillió éves. Apja egy hamis próféciától való félelmében megpróbálta megöletni a fiait, Murralsee azonban megszökött. Anyja altatót adott neki, a hosszú szendergésből pedig közel egy trillió évvel később ébredt fel. Az álmai változtatták azzá a szörnyeteggé, amilyennek ma ismerjük, és Ronnie James Dio fedezte fel őt egy erdőben, miközben ihletforrásként új mítoszok után kutatott. Dio összebarátkozott a szörnnyel, Murray-nek becézi őt, Murray pedig büszkén vállalta a szereplést olyan albumokon, mint a legendás Holy Diver, a The Last in Line és a Dream Evil.
Jack O. Lantern (Helloween)
A név kötelez – a Helloween zenekar így nem is választhatott volna más kabalafigurát, mint egy gonosz töklámpást, Jack O. Lanternt. Jack bő három évtizedes útja során eljutott a jövőbe, harcokban vett részt, felkerült a Szabadság-szobor tetejére, emellett állandó helyet bérel a csapat logójának O betűjében.
Deathbat (Avenged Sevenfold)
Az Avenged Sevenfold Deathbat-ja a 2003-as Waking the Fallen című lemezen debütált: a szárnyas koponya volt az egyedüli dísze az album borítójának, fehér színben fekete háttér előtt. Az album megjelenése óta Deathbat hatalmas népszerűségre tett szert a rajongók körében, sőt, még saját videojátékot is kapott a Hail to the King albummal egyidőben.
Chaly (Overkill)
Chaly, a denevérszárnyas, szarvas koponya az 1988-as Under the Influence óta az Overkill képi világának jellegzetes alakja. Alapvetően barátságos figura, bár hajlamos időnként extrémebb szituációkba is keveredni: hol ő lövell lézersugarakat a szeméből másokra, hol láncra verve rács mögé, hol pedig villamosszékbe kerül.
Violent Mind (Kreator)
Violent Mind először egyszerű barbár démonként jelent meg az 1986-os Pleasure To Kill borítóján. Végső identitását az 1990-es Coma of Souls album borítóján nyerte el, majd bő egy évtizedes, ki tudja, milyen sötét helyeken töltött szünet után a kétezres évek elején tért vissza a Violent Revolution, az Enemy of God és a Hordes of Chaos lemezek borítóján. A zenekar a társadalom problémáinak groteszk megtestesítőjeként használja őt.
Knarrenheinz (Sodom)
Knarrenheinz, a német Sodom zenekar gázálarcot viselő, fegyveres kabalája nem csak a banda militáns zenéjének szimbóluma, hanem egyúttal a thrash műfaj minden, háborútól és az emberiség megvetésétől hajtott jellemzője is megtalálható rajta. Az Agent Orange-on háborúba vonul, az M-16-on egy halott katonát cipel, az Epitome of Torture-on pedig totális halálgépezetté válva bosszút áll.
The Guy (Disturbed)
Ami a Disturbed The Sickness albumán egy egyszerű, hátborzongató arcnak indult, rövidesen teljes értékű kabalává vált, akit egyszerűen csak „The Guy”-nak neveztek el. Nincs szükség puccos nevekre, ha egy elpusztíthatatlan lény vagy, aki másodpercek alatt képes átrepülni az űrön és visszatérni a Földre. The Guy a Disturbed zenéjének megtestesítője; egy testet öltött, megállíthatatlan erőmű.
Vic Rattlehead (Megadeth)
A Megadeth kifinomult ízlésű, öltönyt viselő csontvázszerű kabalafigurájának szemgödrei fölött szemellenző, fülében csavarok, száján pedig rácsok vannak, ami eredetileg Dave Mustaine véleménynyilvánítási szabadsággal kapcsolatos nézeteit kommentálta: Vic Rattlehead nem lát, nem hall, nem beszél. A Killing Is My Business... and Business Is Good! című albumon való debütálása óta Vic a Megadeth több albumán szerepelt, és a zenekar szinte összes pólójáról ő néz vissza ránk.
Crystar (Samhain/Danzig)
A Samhain és a Danzig emblematikus koponya-figurája eredetileg a 'The Saga of Crystar, the Crystal Warrior' című Marvel képregényben tűnt fel, mielőtt Glenn Danzig a birtokába vette volna. Crystar jól szolgálta a zenészt a pályafutása során: először a Samhain November Coming Fire című albumán, majd a Danzig debütáló albumán jelent meg. Bár Crystar ezt követően rejtőzködésbe vonult, és 1988 óta nem szerepelt albumon, a koponya ikon Danzig derekán övcsatként élt tovább.