A Ticketmaster valóban monopólium-szerű befolyással bír: a világ koncertjegyeinek 70 százalékát ők értékesítik, stadion- és arénakoncertek esetén pedig még nagyobb szeletet hasítanak ki. - Írta meg egy hosszú cikkben az Origó -. A cég 2010-ben összeolvadt a szintén zeneipari óriásnak számító Live Nationnel, így a jegyeladáson túl már menedzsmenttel, szervezéssel és helyszínbérlettel is foglalkozik. Sok esetben kizárólag a Ticketmaster rendszerén keresztül lehet jegyet vásárolni egy adott koncerthelyszínre – függetlenül attól, ki az előadó.
Ez a "polipszerű" terjeszkedés nem kerülte el a hatóságok figyelmét sem: az amerikai Igazságügyi Minisztérium és 39 állam közös pert indított a Live Nation Entertainment ellen, versenyellenes magatartásra hivatkozva. Az ügy jelenleg is folyamatban van.
A zenekedvelők körében különösen nagy felháborodást kelt a „dinamikus árazás” gyakorlata, melynek lényege, hogy a jegyár a kereslethez igazodva – akár percek alatt – megduplázódhat vagy megháromszorozódhat. Tavaly ősszel például az Oasis visszatérő turnéja során a 135 fontos jegyek pillanatok alatt 350 fontra ugrottak, ami a brit és az uniós versenyhatóságokat is lépésre késztette.
De nem csak a rendszer a hibás. A koncertszervezés költségei is radikálisan emelkedtek: nagyobb helyszínek, drágább technika, magasabb rezsi és bérek. A világjárvány után a gazdasági helyzet, az infláció és az energiaválság is felfelé hajtotta az árakat. A világ 100 legnagyobb turnéjára 2023-ban az átlagos jegyár már 136 dollár volt – szemben a 2003-as 50 dollárral.
Mindezek ellenére a kereslet töretlen. A Coldplay, Beyoncé vagy Taylor Swift koncertjeire hónapokkal előre elfogynak a jegyek. Utóbbi „The Eras Tour” nevű turnéjára 149 állomáson több mint 10 millió jegyet adtak el, összesen 2,077 milliárd dollár bevétellel – ezzel történelmi rekordot döntve.
A Coldplay szintén világkörüli turnéja, a Music of the Spheres jelenleg is fut, és már több mint 10 millió érdeklődőt vonzott, 1,2 milliárd dolláros bevételt generálva.
A konklúzió világos: amíg a kereslet ekkora, addig az árak nem fognak csökkenni. És bár a Ticketmaster valóban jelentős szereplője a drágulásnak, a koncertjegyek magas ára egy egész iparág változásainak következménye – és úgy tűnik, a rajongók hajlandóak megfizetni az élményt, bármibe is kerül.