1994-ben épp csak elballagtam az általános iskolából, a világ kezdett kinyílni, új iskola, új emberek és az új zenék korszaka volt számomra az az év. Én akkoriban inkább a blues és a nagy rock klasszikusok lemezeit hallgattam. Hobo Blues Band, Bill, P.Mobil, Deep Purple, Doors, Hendrix, Joplin, Uriah Heep, Eric Clapton vagy Bob Dylan. Kerültem mindent, ami divatos és ami tömegeket vonz. Így volt a Nirvana esetében is, csak azért nem hallgattam, mert akkoriban mindenki Nirvana pólóban járt. Bolond tini lázadás volt ez a részemről. A lemezeket úgy szereztem be, hogy elmentem a Szabó Ervin könyvtárba, és kikölcsönöztem a kazettákat (később CD lemezeket) és otthon átmásoltam magamnak és rajzoltam hozzá borítót. Több ezer ilyen kazettám volt. Akkoriban minden zenei album, ami megjelent, azt a könyvtárból ki lehetett kölcsönözni. Egyik alkalommal mentem a szokásos körömet: Dagály strand közelében lévő Szabó Ervin könyvtár, utána a Jókai utcába a lemezboltba zenét hallgatni, majd a Nyugati - pályaudvarról vissza haza. Vagyis csak mentem volna, mert a lemezboltból egy gyors hátraarccal rohantam vissza a könyvtárba.
A lemezboltokban régen a frissen megjelent lemezeket meg tudtuk hallgatni egy fejhallgatóval, ha esetleg valaki nem bíztos benne, hogy megvegye. Én vártam a soromat, mert akkor jelent meg a Hobo Blues Band Csintalan lányok lemeze és vagy három ember állt előttem, akik szintén megakarták hallgatni. Én addig azzal ütöttem el az időt, hogy kerestem egy üres fejhallgatót, hogy mindegy mit, csak amíg várok, valamit hallgassak. Nirvana. Oké, a semminél jobb, gondoltam magamban és a fejemre raktam a fülest. Atomrobbanás! A harmadik dalnál levettem a fejemről, és tojtam a világra, nagy léptekkel elidultam vissza a könyvtárba, hogy kikölcsönözzem a Nirvana Unplugged lemezét. Teljesen lesokkolt, imádtam az egész albumot faltól falig. Tehát ennek a lemeznek a hatására lettem rajongója a zenekarnak, és a grunge műfajnak.
Az albumról
A Nirvana MTV Unplugged in New York című albuma hatalmas sikert aratott, mind kritikusok körében, mind kereskedelmileg. Az albumot 1994. november 1-jén adták ki, néhány hónappal Kurt Cobain halála után, és sok rajongó és kritikus szerint ez az egyik legjobb akusztikus előadás a zenetörténelemben. Az adatok szerint pedig az egyik legsikeresebb is.
Miért volt sikeres?
- Intimitás és őszinteség: Az Unplugged koncert intimebb, érzelmesebb oldalát mutatta meg a zenekarnak, eltérve a Nirvana energikus grunge stílusától.
- Dallista: Az albumon szereplő dalok között nemcsak Nirvana-slágerek voltak, hanem feldolgozások is, például a David Bowie - The Man Who Sold the World, és a Meat Puppets számai.
- Kurt Cobain előadása: Cobain egyedi, érzelmes hangja és személyisége az egész koncertet felejthetetlenné tette.
- Posztumusz hatás: Cobain halála után az album még nagyobb jelentőséget kapott, sokak szerint egyfajta búcsú volt a rajongóktól. Kurt ragaszkodott ahhoz, hogy a színpadot fekete gyertyák és fehér liliomok díszítsék. Sokak szerint a dekoráció temetési hangulatot sugárzott, amely előrevetítette Cobain tragikus halálát. Az egész fellépés Cobain elképzelése alapján valósult meg, ő találta ki a dekorációt, a dalok sorrendjét, a teljes setlistet, még a feldolgozásokat is, és a vendégzenészeket is ő választotta ki.
-
Nem szokványos dallista: A Nirvana nem akarta, hogy a koncert egy "best of" előadás legyen. Ahelyett, hogy a legnagyobb slágereiket játszották volna, olyan kevésbé ismert dalokat választottak, mint például a Something in the Way vagy a About a Girl. Feldolgozásokat is beillesztettek, például David Bowie The Man Who Sold the World-ját, amely azóta az album legismertebb dalává vált. A közönség várta, hogy ráadást játszanak, de Cobain határozottan elutasította. Az utolsó dal, a Where Did You Sleep Last Night?, olyan erőteljes volt, hogy Cobain szerint nem lehetett volna túlszárnyalni. Ez a koncert volt az egyik utolsó nyilvános előadása Kurt Cobainnek, ami még inkább mitikussá tette az eseményt.
Sikerek és elismerések
A Billboard 200-on az első helyen debütált, így az együttes legsikeresebb „posztumusz” lemeze. 1996-ban megkapta a legjobb alternatív rockalbumnak járó Grammy-díjat. A fellépés 2007-ben jelent meg DVD-n. Az album szerepel az 1001 lemez, amit hallanod kell, mielőtt meghalsz című könyvben.
- Grammy-díj: Az album 1996-ban elnyerte a Legjobb alternatív zenei album díjat.
- Kereskedelmi siker: Többszörös platinalemez lett, világszerte több millió példányban kelt el.
- Kritikai elismerés: Az albumot a Rolling Stone magazin a valaha készült legjobb élő albumok közé sorolta.
Ez az előadás segített abban is, hogy a Nirvana öröksége tovább éljen, és új generációkat érjen el nem csak a zenekar, hanem a grunge is.